Mākslas patvērums cauri gadu desmitiem

Mākslinieciski augstu vērtētā ikona “Krusta pacelšana”, kas atrodas Rīgas Svētās Trīsvienības pareizticīgo katedrāles ikonostatsā ir datēta ar 1758.gadu. Tās restaurācijai Nākotnes Atbalsta fonds piešķīris 3000 EUR. Tas bija viens no ikgadējā Nākotnes Atbalsta fonda konkursa “Latvijas sakrālais mantojums” 2023.gada atbalstāmajiem projektiem. Šobrīd restaurācijas darbi ir paveikti, un ikona atkal mirdz.

Konkursu “Latvijas sakrālais mantojums” Nākotnes Atbalsta fonds sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) ir rīkojis jau desmito reizi. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šoreiz draudzes varēja iesniegt pieteikumus tieši kustamu sakrālu priekšmetu saglabāšanai un kvalitatīvai restaurācijai.

Rīgas Svētās Trīsvienības pareizticīgo katedrāle ir Latvijas Pareizticīgās Baznīcas dievnams Rīgā, Latvijā. Tas atrodas Rīgas pareizticīgo sieviešu klostera teritorijā Aleksandra Čaka ielā 135 (ieeja no Krišjāņa Barona ielas).

1891.gadā šajā vietā, starp tagadējo Krišjāņa Barona un Aleksandra Čaka ielu, tika dibināta meiteņu un padzīvojušu sieviešu patversme, kas 1901. gadā tika pārveidota par klosteri sieviešu kopienai. Jau pēc gada tika uzsākta dievnama celtniecība, kurai 75 tūkstošus rubļu no valsts kases izdalīja cars Nikolajs II, bet pārējie līdzekļi tika savākti, pateicoties klostera pirmās igumenes Sergijas (laicīgajā vārdā Katrīnas Mansurovas) pūlēm. Katedrāle celta no 1902. līdz 1907. gadam pēc Konstantīna Pēkšēna un Aleksandra Vanaga projekta. Dievnams ir celts krievu-bizantiešu stilā kā krusta plāna būve ar 5 kupoliem.

Šis dievnams netika slēgts ne Latvijas neatkarības pirmajos gados, nedz arī padomju laikā, tādējādi saglabājot tajā esošās unikālās kultūras vērtības.