Ar Rietumu Bankas atbalstu notiek izstāde «Snīkeri: eko x ego»

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Rīgā ir atvērusies unikāla izstāde «Snīkeri: eko x ego». Tā ir veltīta populāriem sporta apaviem – snīkeriem, kuri pēdējās desmitgadēs ir kļuvuši par aktīva un mūsdienīga dzīvesveida sava veida simbolu.

Izstāde tika sagatavota un notiek ar Rietumu Bankas un tās labdarības fonda Nākotnes Atbalsta fonds atbalstu.

Ka atzīmē izstādes organizatori, šī ekspozīcija ir eksperiments ārpus ierastā spēles laukuma. Ar sociālās vēstures paradoksiem izraibinātā sporta apavu attīstības gaita ir tēma, kas ļauj labāk izprast gadījumus, kad sabiedrības priekšstati par veselīgu dzīvesveidu veidojas patērnieciskā atkarībā no preču tirgus. Snīkeri ir pretrunām bagāts šīs tendences piemērs. Tie ir gan vienkāršības un komforta simbols, gan sociālā prestiža aksesuārs, kuru par globālu kulta objektu padarījusi zīmolvedība.

Regulāras inovācijas snīkeru konstrukcijās un materiālu izvēlē liecina par ražotāju centieniem izsekot ortopēdijas jaunākajām atziņām par cilvēka ķermenim veselīgu stāju, to modeļu veidošanai tiek piesaistīti labākie dizaineri. Rezultāta mūsdienās snīkerus valkā ne tikai sporta un hiphopa zvaigznes, bet ļaudis jebkurā vecumā un visdažādākajās situācijās.

Savukārt modeļu straujā mainība sporta apavu tirgū atstāj aiz sevis draudīgu ekoloģiskās pēdas nospiedumu, kas negatīvi ietekmē mūsu labsajūtu kopumā. Tāpēc izstāde meklē skaidrojumu tam, kas snīkeru dizaina risinājumos būs noteicošais nākotnē – ego vai eko?

Kā saka Rietumu Bankas Valdes priekšsēdētāja un Nākotnes Atbalsta fonda Padomes locekle Jeļena Buraja: “Esmu pārliecināta, ka veselīgam dzīvesveidam un atbildīgai attieksmei pret apkārtējo vidi šodien ir jāierindojas starp biznesa prioritātēm. Atcerēties par to un attiecīgi rīkoties nozīme rūpēties par planētas, valsts, sabiedrības un katra no mums nākotni. Pēdējos gados mēs Rietumu Bankā ļoti nopietni strādājam šajā virzienā, ieviešam vides, sociālās atbildības un pārvaldības ESG principus. To jau dara arī daudzi citi. Mēs visi esam atbildīgi par mūsu nākotni”.

Izstādē ir apskatāmi visdažādākie eksponāti – sākot no etnogrāfiskiem 19. gadsimta priekšmetiem un beidzot ar Latvijā ražotu 3D printeri, kas turpina darināt jaunus eksponātus arī izstādes norises laikā. Air Jordan sērijas kolekcija izstādes apmeklētājam sniedz panorāmas tipa pārskatu par tendenču maiņām sporta apavu nozarē pēdējo trīsdesmit gadu griezumā. Virtuālajā ekspozīcijā var iepazīties ar mākslīgā intelekta radītiem snīkeru prototipiem, ieskatīties Adidas laboratorijās un ražotnēs, apskatīt jaunākos materiālus un modeļus, kas ražoti no pārstrādātajiem materiāliem utt.

Izstāde būs atvērta līdz 17. aprīlim.