Ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu motiek Aleksandras Beļcovas darbu izstāde

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir atklāta izcilās Latvijas mākslinieces Aleksandras Beļcovas darbu izstāde.

Ekspozīcijā ir apskatāmas gleznas, grafikas, kā arī darbnīcā „Baltars” tapušais apgleznotais porcelāns. Izstādes kuratori atzīst, ka šī ir plašākā Aleksandras Beļcovas darbu retrospektīva, kas uzskatāmi parāda viņas daiļrades daudzveidību.

Aleksandra Beļcova ir dzimusi Krievijā, pirmo specializēto izglītību guvusi Penzas mākslas skolā, kur 1915. gadā iepazinās ar jaunajiem latviešu māksliniekiem, arī ar savu nākamo vīru – Romanu Sutu. Šī tikšanās kardināli mainīja mākslinieces uzskatus un veicināja aizraušanos ar modernismu, tādējādi nosakot viņas turpmāko ceļu mākslā.

Vēlāk Aleksandra Beļcova pārcēlās uz Petrogradu, kur 1918. gadā iestājās Valsts brīvajās mākslas darbnīcās. Tomēr jau 1919. gada maijā viņa piekrita Romana Sutas piedāvājumam doties uz Rīgu, kur sākās jauns viņas dzīves un daiļrades posms. Viņa iekļāvās Rīgas mākslinieku grupā un piedalījās grupas mākslinieku izstādēs.

Muzeja mākslas zinātnieki atzīst, ka viņas gleznās, tāpat kā citu toreiz jauno mākslinieku darbos, ir redzami kubisma stilizācijas elementi. Pēc 1925. gada autores kompozīcijās ir vērojamas tobrīd aktuālā art deco stila iezīmes, bet 20. gadsimta 30. gados parādās reālistiskas tendences. Aleksandra Beļcova ne tikai gleznoja, viņa arī radīja ilustrācijas, grafikas, apgleznoja porcelānu.

Šobrīd Aleksandru Beļcovu dēvē par vienu no pirmajām Latvijas modernistēm. Šajā ekspozīcijā ir izstādīti viņas darbi no daudzu muzeju krātuvēm un privātajām kolekcijām, kas ļauj radīt visaptverošu priekšstatu par mākslinieces daiļradi.

Izstāde būs atvērta līdz 2020. gada 12. janvārim.

Vairāk informācijas – 
šeit.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply