Artūrs Analts pārstāvēs Latviju Londonas Dizaina biennālē 2018

Otrdien, 2018. gada 4. septembrī, starptautiski nozīmīgā radošo industriju un mākslas pasākumu centrā “Somerseta nams” apmeklētājiem durvis vērs otrā Londonas Dizaina biennāle, kas turpināsies līdz 23. septembrim. Latvija šajā vērienīgajā dizaina nozares forumā būs pārstāvēta pirmo reizi.

Projekts tiek īstenots Latvijas valsts simtgades starptautiskajā programmā. Dalību biennālē atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas Republikas vēstniecība Apvienotajā Karalistē un Rietumu Bankas Labdarības fonds.

 

LONDONAS DIZAINA BIENNĀLE

Londona ir lielākais 21. gadsimta dizaina centrs ne tikai Eiropas, bet arī pasaules līmenī. Jau kopš 2003. gada katru septembri pilsētā norisinās plašs starptautisks Londonas Dizaina festivāls, kura aktīvs dalībnieks un pasākumu iniciators ir Viktorijas un Alberta muzejs (Victoria and Albert Museum, V&A) – prestižākā dizaina nozares institūcija pasaulē. 2016. gadā festivāla aktivitātes tika izvērstas, organizējot pirmo Londonas Dizaina biennāli (London Design Biennale, LDB), kuras vadmotīvs bija “Dizaina utopija” (“Utopia by Design”). 2018. gada izstādes dalībniekiem ir izvirzīta tēma “Emocionālie stāvokļi” (“Emotional States”). 40 valstis no pieciem kontinentiem interpretē šo uzdevumu, ar saviem radošiem un provokatīviem pieteikumiem atklājot, kā dizains spēj ietekmēt un virzīt mūsu emocijas, izaicināt, iepriecināt, pārsteigt un izglītot.

LATVIJAS DALĪBA LDB 2018

Pēc Londonas Dizaina biennāles prezidenta sera Džona Sorela (John Sorrell) uzaicinājuma Latvijas Republikas Kultūras ministrija deleģēja Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) un tā struktūrvienībai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam (DMDM) organizēt metu konkursu un koordinēt dalību šajā nozīmīgajā pasaules dizaina forumā. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs glabā vērtīgas nacionālā dizaina vēstures liecības, aktīvi iesaistās mūsdienu dizaina domāšanas veicināšanā un popularizēšanā Latvijā un internacionālajā vidē.

Metu konkursā uzvarēja jaunā dizainera Artūra Analta un starpdisciplinārā dizaina uzņēmuma “Variant Studio” projekts “Matter to Matter”. Ekspozīcijas pieteikums izturēja starptautiskās žūrijas atlasi un jau paguvis piesaistīt nozares profesionāļu, kā arī mediju uzmanību Lielbritānijā.

Projekta kuratore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska: “Dalībai Londonas Dizaina biennālē mērķis ir popularizēt Latviju, uzsverot mūsu spēju uz dizainu paskatīties no laikmetīgas perspektīvas, domājot par tā nākotni, atbildību un iejūtību, par dizainu, kas kalpotu cilvēkam. Kā muzejam, tā arī instalācijas autoram Artūram Analtam tas bija liels izaicinājums – izstrādāt tik vērienīgu un eksperimentālu objektu. Vēlos uzteikt konstruktīvo sadarbību ar projekta partneriem Latvijā un Lielbritānijā.”

“Ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju mums ir izveidojusies ilgtermiņa sadarbība, taču šādu projektu īstenojam pirmo reizi. Latvijā ir daudz talantīgu mākslinieku, un mēs priecājamies, ka mūsu valsts pirmo reizi tiek pārstāvēta tik prestižā pasākumā kā Londonas Dizaina biennāle. Artūrs Analts ir jauns un interesants dizainers, kurš radījis brīnišķīgu objektu ar dziļu filozofisku kontekstu, apvienojot gan dizaina, gan telpisko, gan arhitektūras saturu. Novēlām viņam šajā ievērības cienīgajā izstādē veiksmīgi pārstāvēt Latviju tās simtgadē,” saka Rietumu Bankas Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna.

LATVIJAS EKSPOZĪCIJA “MATTER TO MATTER

Matter to Matter” ir instalācija, kurā izmantoti dabīgi materiāli (koks, ūdens) un atspoguļota dabas loma Latvijas kultūrā un ikdienā. Mākslas objekta autors Artūrs Analts iedvesmojies no savas dzimtās pilsētas Rīgas un tās apkārtnes mežiem, kurus ietekmē Baltijas jūras tuvums, veidojot unikālu gaisotni un klimatu. Eksponētajā darbā to iemieso zaļā stikla siena, kas ar eksperimentālu tehnoloģiju starpniecību nodrošina dabīgu ūdens agregātstāvokļa pārejas procesu no gāzes līdz šķidrumam. Vizuāli vienkāršā stikla pamatne ar “maģisku” efektu pārtop par interaktīvu platformu komunikācijai, kas rekonstruē visiem zināmu fizikālu parādību – kondensāciju. Biennāles apmeklētāji tiks aicināti uz stikla virsmas atstāt pašiem savu vēstījumu, gluži kā bērnībā, kad tika zīmēts uz norasojuša loga.

Instalācijas sastāvdaļa ir “Statistikas sols”, uz kura katrs varēs piesēst, lai izbaudītu zaļās rasojošās sienas meditatīvo burvību. Kokmateriāli ir Latvijas lielākais eksports; funkcionālais sols reizē arī izglītos skatītājus par Latvijas mežiem un valsts ekonomiku: tas izgatavots no visu Latvijā augošo mežaudžu sugu koksnēm atbilstoši to procentuālai platībai. Izstādi papildina speciāls unikāls pases formāta izdevums, kas stāsta par Latvijas vēsturi, Latvijas dizainu un konkrēto projektu.

Ekspozīcijas idejas autors Artūrs Analts raksturo savu ieceri: “Mana dzīve notiek starp Rīgu un Londonu. Tā ir mega pilsēta, kura visu laiku strauji aug un mainās, savukārt Latvijā un Rīgā mēs vēl aizvien varam novērtēt neskartās dabas tuvumu. Tas man lika aizdomāties par mijiedarbību starp arhitektūru, jaunajām tehnoloģijām, dabu un cilvēkiem. Mēs visi dzīvojam šajā vidē, un mums ir jābūt atbildīgiem par šīs dzīves telpas ilgtermiņa eksistenci. Mana instalācija “Matter to Matter” sniedz iespēju skatītajam līdzdarboties, padomāt par cilvēka radītajiem “nospiedumiem dabā”. Tas ir emocionāls darbs, kas balstīts uz dažādām uztveres maņām: redzi, tausti, dzirdi un smaržu.”

(preses foto)

PAR ARTŪRU ANALTU

Artūrs Analts (1991) ir latviešu dizainers un mākslinieks. Pēc tēlniecības studijām Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (2011) viņš veiksmīgi absolvēja prestižo Centrālo Sentmārtina Mākslas un dizaina koledžu Londonā (Central Saint Martins College of Art And DesignUniversity of the Arts, 2014), kur specializējies produktu dizainā. 2013. gadā Artūrs Analts kopā ar Rūdolfu Strēli nodibināja internacionālu un starpdisciplināru dizaina studiju “Variant”, kas darbojas gan Rīgā, gan Londonā.

Artūrs Analts realizē savas idejas dizainā, tēlniecībā, arhitektūrā, grafikā, objektu un izstāžu dizainā. Izstādēs piedalās kopš 2013. gada. Pēdējos gados mākslinieka radītie objekti ieguvuši pirmās vietas dažādos konkursos. Autora darbi atrodas LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā un vairākās privātās kolekcijās visā Eiropā. Jaunākās izstādes Artūram Analtam notikušas “Atelier Lachaert Dhanis” Tielrodē (Beļģija) un Karaliskajā mākslas akadēmijā Londonā (Lielbritānija).

Artūra Analta darbos kritiski tiek analizēti politiskie, kultūras un vides jautājumi. Viņa objekti tiek radīti padziļināta pētījuma balstītā procesā, ņemot vērā inovatīvus materiālu, jaunu tehnoloģiju, ražošanas tehnikas un mēroga eksperimentus. Mākslinieka metodoloģija ir konsekventa – katra darba tēma nosaka tā materiālu un formu, bet rezultāts vienmēr ir emocionāli spēcīgs.

IZSTĀDI PAPILDINOŠĀ PROGRAMMA

Latvijas ekspozīciju Londonas Dizaina biennālē papildinās kultūras programma, kas iedvesmos tuvāk iepazīt Latviju.

3. septembrī plkst. 20.00 The Pleasance Theatre Londonā (Carpenters MewsNorth RoadLondon N7 9EF) notiks laikmetīgās dejas pirmizrāde “Neredzama iedarbība” ar latviešu un britu dejotāju, aktieru un mūziķu piedalīšanos. Horeogrāfs Kirils Burlovs (“Ballet Rambert”) iepazīstinās ar savām mūsdienu dejas zināšanām un mūžseniem baleta klasikas pamatiem, pārvietojot skatītājus ārpus kustības estētikas, lai atklātu latviešu tautas dejas simboliskās vērtības. Tā būs mēmā saruna ar klātesošajiem par sievieti tagad un nākotnē.

Biļešu rezervācija: www.balticartform.org
Kases tālrunis: (+44) 20 7609 1800

18. septembrī Londonas Dizaina biennāles programmas ietvaros The Courtauld Institute of Art norisināsies Latvijas diena (StrandLondon WC2R 0RN). Uz aktīvu viedokļu apmaiņu tiek aicināti pazīstami radošo industriju, dizaina un sociālantropoloģijas jomu eksperti no Latvijas un Lielbritānijas. Diskusijas mērķis ir rosināt domāt par sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu dizainu, Latvijas ekosistēmu, sabiedrības iesaisti, prasmi apvienot dažādu kultūru pieredzi.

Pasākumā atklāšanas uzrunas teiks Londonas Dizaina biennāles direktors Sumantro Goste (Sumantro Ghoste), Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols. Diskusijā piedalīsies dizainers, instalācijas “Matter to Matter” autors Artūrs Analts, kuratore, populāru grāmatu autore par urbānisma un dizaina jautājumiem PhD Lūcija Balivante (Lucy Bullivantwww.urbanista.org, Lielbritānija), sociālantropologs Dr. Viesturs Celmiņš (Rīgas Stradiņa universitāte, Latvija), Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktora vietniece, “Dabas koncertzāles” projekta idejas autore un vadītāja Dr. sc. ing. Silvija Nora Kalniņš (Latvija). Sarunu moderēs Londonas Dizaina biennāles mākslinieciskais direktors, Viktorijas un Alberta muzeja Dizaina, arhitektūras un digitālās mākslas nodaļas vadītājs Dr. Kristofers Tērners (Christopher Turner).

23. septembrī plkst. 19.00 un 24. septembrī plkst. 20.00 kultūras cienītājiem tiks piedāvāts īpašs notikums, jo pasaulē pazīstamā latviešu komponista Pētera Vaska klavierdarbu ciklu “Gadalaiki” varēs baudīt kā intīmu un patiesi intriģējošu laikmetīgās dejas izrādi dzīvās mūzikas pavadījumā. Priekšnesums notiks neparastā akustikā – 50 pēdu dziļā pazemē lielajā ieejā vēsturiskajā divu gadsimtu vecajā Temzas tunelī pie Brunela muzeja (the Brunel Tunnel ShaftBrunel MuseumRailway AveLondon SE16 4LF). Skaņdarbu ar tā universālo nostādni par dzīves loku dabā un cilvēkā izpildīs vairākkārtējais Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts, pianists Reinis Zariņš, bet ideju kustībās izteiks horeogrāfs, bijušais Latvijas Nacionālās operas un baleta teātra solists, “Northern Ballet”, “Ballet Rambert” un “Michael Clark Company” dejotājs Kirils Burlovs. Četri gadalaiki mūzikā un dejā atspoguļos cilvēka dzīvi no jaunības līdz briedumam, kas sasaucas ar tēlainām dabas ainām.

Biļešu rezervācija: www.balticartform.org

LATVIJAS EKSPOZĪCIJAS LDB 2018 AUTORS:

Artūrs Analts, dizainers, mākslinieks / dizaina uzņēmums “Variant Studio

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

PROJEKTA KONSULTANTI un KATALOGA TEKSTU AUTORI:

Anna Stjuarte (Anna Stewart), redaktore, projektu konsultante

Nuno Koelju (Nuno Coelho), dizaina teorētiķis / Karaliskā Mākslas koledža Londonā

KATALOGA DIZAINS: Artūrs AnaltsMadara Krieviņa

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply