Ar Rietumu Bankas atbalstu Rīgā notiek Francijas gobelēnu izstāde

Šovasar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina apmeklēt Latvijas valsts simtgades izstādi “Gobelēnu krāsas. Mūsdienu gobelēni no “Mobilier national” kolekcijas Francijā”, kas noris ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu. Unikālā gobelēnu izstāde ir daļa no 6. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “Tradicionālais un laikmetīgais” programmas un ir skatāma muzeja Lielajā zālē līdz šī gada 30. septembrim.

Ekspozīcija “Gobelēnu krāsas” piedāvā ieskatu Francijas “Mobilier national” (Nacionālā mēbeļu fonda) tekstiliju kolekcijā, kur Gobelēnu manufaktūra, kopš tās dibināšanas 17. gadsimtā, arvien kultivē izcilas amatniecības tradīcijas un uztur pastāvīgu saikni ar moderno mākslu, atspoguļojot katra laikmeta estētisko vērtību oriģinalitāti un savu īpašo lomu uz mākslas skatuves. Ekspozīcijā redzami 15 darbi, kuru galvenais elements ir krāsas, kurām bija noteicošā loma aušanas mākslas darbu tapšanā.

Līdzās darbiem, kas tapuši pēc daudzu slavenu mākslinieku skicēm, izstādē būs eksponēti arī pavisam nesen “Mobilier national” manufaktūrās Parīzē un Bovē izaustie latviešu tekstilmākslinieka Egila Rozenberga divi lielformāta gobelēni “Refleksijas – pārdomas 1948.13” un “Refleksijas – pārdomas 1948.20”.

“Īsta meistarība ir jāredz un jābauda, veicinot apziņu, ka māksla var būt visdažādākajās formās un iet pāri klasisko molbertu rāmjiem. Priecājamies atbalstīt šo izstādi, lai skaistos un krāsām bagātos darbus redz arvien vairāk Latvijas mākslas baudītāju, novērtējot mākslinieku roku darbu, kas savu meistarību mācījušies no paaudzes paaudzē,” stāsta Inga Šīna, Rietumu Bankas labdarības fonda valdes priekšsēdētāja.

Izstādē ir redzami tādu izcilu meistaru darbi kā Anrī Matiss (Henri Matisse), Žans Lirsā (Jean Lurçat), Huans Miro (Joan Miró), Lekorbizjē (Le Corbusier), Raimons Enss (Raymond Hains), Patriks Tosani (Patrick Tosani), Filips Favjē (Philippe Favier), Erro (Erró), Fransuā Buārons (François Boisrond), Žerārs Šlosērs (Gérard Schlosser), Vensāns Bjules (Vincent Bioulès), Žaks Monorī (Jacques Monory), Kristofs Kizēns (Christophe Cuzin) vai Ēriks Sandijons (Éric Sandillon). Izstādi organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu, “Mobilier national”, Francija (Nacionālais mēbeļu fonds) un Francijas institūts Latvijā.

“Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu zāle, kas atrodas vēsturiski unikālajā 13. gadsimta romānikas arhitektūras pērlē — rekonstruētajā Sv. Jura baznīcā, ir patiesi cienīga uzņemt šo krāšņo izstādi, kura spilgti apliecina tekstilmākslas pārlaicīgo un suģestējošo skaistumu. Mēs esam pateicīgi visām iesaistītajām pusēm par iespēju realizēt šo sen loloto ieceri. Lai šis ir mūsu kopīgais “lielais ceļojums”, kas spēj savienot dažādas kultūras, laikmetus un tradīcijas”, akcentē Inese Baranovska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja.

Izstādes kuratores ir Marī-Elēna Masē-Bersanī (Marie-Hélène Massé-Bersani), Gobelēnu manufaktūru Parīzē, Bovē un Savonrī tekstiliju ražošanas departamenta direktore, “Mobilier national” (Nacionālais mēbeļu fonds), Francija un Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja.

Izstādei ir bagātīgi ilustrēts katalogs latviešu, franču un angļu valodā.

Vairāk par izstādi lasiet šeit.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply