Ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu tika atjaunots Baldones Ceriņu parks

Šī gada 13.maijā Baldones Ceriņu parkā svinīgā pasākumā tika atklāta skulptūra “Ķirzaciņa”, kas tika atjaunota kopā ar vēsturisko sēravota paviljonu. Atjaunošanas un skulptūras uzstādīšanas darbi norisa ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu 13306 EUR apmērā.

Skulptūras un vēsturiskā paviljona atjaunošana ir daļa no pakāpeniskās Ceriņu parka rekonstrukcijas, kas noris kopš 2013. gada. Rekonstrukcijas darbi noris ar mērķi veicināt Baldones novada teritorijas pievilcību un arī apdzīvotības un dziedniecisko ūdens resursu saglabāšanu. Skulptūras “Ķirzaciņa” autors ir mākslinieks Tālivaldis Muzikants, savukārt Paviljona atjaunošanas darbus veica SIA Indigo Būve. Kopējās projekta izmaksas sastādīja gandrīz 15 tūkstošus eiro.

Nostāsti liecina, ka Ceriņu parks bijis iemīļota satikšanās vieta Baldones iedzīvotāju vidū. Parkā mutuļoja dzīve pāri ritošiem gadiem. 20. gadsimta trīsdesmitajos gados parkā bijis pat avīžu un saldumu kiosks. 1984.gadā par godu sēravotam uzstādīja piemiņas akmeni ar tajā iekaltu tekstu “Baldones sēravots izmantos ārstniecībā no 1186.gada”, savukārt nosaukumu Ceriņu parks, parks ieguva 1985.gadā.

19. gadsimta beigās sēravota tvertnes vietā tika izbūvēta jauna sēravota tvertne, no kuras sērūdens tika novadīts vispārīgai lietošanai skulptūrā “Muciņa”. Vēlāk virs “Muciņas” uzstādīja skulptūru “Ķirzaciņa un sērūdens izplūda no Ķirzaciņas mutes. Skulptūru “Ķirzaciņa” nozaga 1994. gadā un līdz 2017.gadam, kad tika uzsākti atjaunošanas darbi, sērūdens paviljonā tecēja no caurules. Baldones sēravoti ir bagāti ar sērūdeņradi un ogļskābi. Sērūdenim piemīt virkne dziedniecisko īpašību. Sērūdens vannas paaugstina organisma tonusu, uzlabo asinsriti un vielmaiņu. Iekšķīgi sērūdeņus lieto gremošanas un vielmaiņas slimību, nervu sistēmas un sirds-asinsvadu slimību, ādas un ginekoloģisko slimību ārstēšanai. Inhalāciju veidā sērūdeņus izmanto elpošanas slimību simptomu samazināšanai.

Sēravota brīnumainās spējas dziedēt slimības uz Baldoni gadsimtu gaitā atvedušas tūkstošiem atpūtnieku un sirgstošo. Radās nostāsti par ūdens dziednieciskajām īpašībām, ka skalojot ar avota ūdeni acis var uzlabot redzi. Cilvēki pateicībā avotā meta ziedojumus – rotas lietas, naudu. Līdz 15.gs. rakstītu ziņu par sērūdeņu izmantošanu nav, ir saglabājušies vien nostāsti, ka sēravotu izmantoja tautas dziednieki. Tā lietošana bija saistīta ar ticību pārdabiskajiem spēkiem. Līdz ar 15.gs. parādās pirmās rakstītās liecības, šajā laikā sēravotu izmanto Livonijas ordeņa mestri ar saviem pavadoņiem, dēvējot to par “Jaunības avotu”. Tagad atpūtnieki iegūt sērūdeni savām vajadzībām varēs skaistā, atjaunotā paviljonā ar sakoptu apkārtējo infrastruktūru.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply