Grāmata Džovanni Batista Piranēzi “Romas antikvitātes” ieguvusi skaistākās 2017.gada mākslas grāmatas balvu

Ikgadējā grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele” grāmata Džovanni Batista Piranēzi “Romas antikvitātes” tika apbalvota kā skaistākā 2017. gadā izdotā mākslas grāmata. Ar Rietumu Bankas labdarības fonda un Itālijas vēstniecības finansiālu atbalstu grāmatu izdeva Latvijas Nacionālais mākslas muzejs. To sastādīja Valentīna Opolā, grāmatas māksliniece ir Inese Hofmane.

Mākslas grāmata Džovanni Batista Piranēzi “Romas antikvitātes” apkopo mākslinieka grafikas no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumiem. Mākslas katalogam balva tika piešķirta līdz ar “Zelta ābeles” publisku lasītāju balsojumu. Mākslas grāmatā ir redzami astoņpadsmitā gadsimta izcilā itāļu arhitekta, graviera, zīmētāja, arhitektūras teorētiķa un arheologa Džovanni Batistas Piranēzi (Giovanni Battista Piranesi, 1720-1778) darbi. Viņš ieņem īpašu vietu 18.gadsimta Eiropas kultūras un mākslas telpā. “Romas antikvitātes” rāda saturiski interesantāko Piranēzi kolekcijas daļu, kas veltīta Romai. Pētot Romas senatni un piedaloties arheoloģiskos izrakumos, savos darbos mākslinieks iemūžināja antīkās Romas arhitektūru, rekonstruēja no drupām vai celtņu fragmentiem daļēji vai pilnīgi zudušus arhitektūras objektus. Viņa daiļrades mantojums iezīmē visai bagātu, hronoloģiski plaša diapazona kultūrvēsturisku materiālu, skaitliski aptverot vairāk nekā 1000 ofortu. Latvijas Nacionālā Mākslas muzejā, Mākslas muzejā “Rīgas Birža” esošā Piranēzi darbu kolekcija ir nozīmīga mākslinieka daiļrades daļa, kas sastāda apmēram pusi no viņa paveiktā darba.

Konkursu “Zelta ābele” rīko Latvijas Grāmatizdevēju asociācija, kas šogad svinēja savu 25 gadu jubileju. Konkursā apbalvoja skaistākās 2017.gadā izdotās grāmatas septiņās kategorijās – mākslas grāmata, dzeja, proza un dokumentālā proza, grāmatas bērniem, zinātniskā literatūra, mācību literatūra, uzziņu literatūra. Tāpat tika piešķirta gada mākslinieka balva Aleksejam Muraško, kā arī balva par mūža ieguldījumu grāmatniecībā grāmatizdevējam Jānim Elksnim.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply