Ziemassvētku „Egle” – jauns senās rīgas simbols

Trešdienas vakarā tika svinīgi iedegtas gaismiņas Rīgas centrālajā Ziemassvētku eglē, kas atrodas vecpilsētas sirdī – vēsturiskajā Rātslaukumā.

Vienlaikus līdzās meža skaistulei ir sācis mirdzēt arī oriģināls mākslas objekts „Egle”, kura tapšanu atbalstīja Rietumu Bankas labdarības fonds.

Rīgas Rātslaukums ir īpaša vieta. Tas bija viduslaiku pilsētas kodols: 13. gadsimtā te atradās tirgus, kurp tirgotāji veda savas preces. Nākamajā gadsimtā te tika uzcelts slavenais Melngalvju nams – viena no ievērojamākajām Latvijas galvaspilsētas ēkām. Laukuma malā atrodas arī Rātsnams – Rīgas domes mājvieta, bet pavisam netālu slejas pilsētas senākā sakrālā celtne – Svētā Pētera baznīca.

Šobrīd Rātslaukums ir viena no skaistākajām Rīgas vietām un iemīļots tūristu apskates objekts. Visinteresantākais ir tas, ka šeit valdošā viduslaiku atmosfēra ir radīta mūsdienās. Liktenis bija lēmis, ka tieši Rātslaukums visvairāk cieta Otrā pasaules kara laikā – tas tika pavisam nopostīts, un tā atjaunošana sākās tikai 20. gadsimta beigās.

Kā vēsta leģenda, tieši Rātslaukumā 1510. gadā atradās Eiropas pirmā Ziemassvētku egle. Tiesa, pēdējos gados šo faktu apstrīd Tallina, tomēr, lai būtu kā būdams, jau pirms dažiem gadiem šī leģenda tika iemūžināta pilsētas memoriālajā arhitektūrā – uz ietves pie Melngalvju nama egles atrašanās vietā parādījās akmens plāksne ar uzrakstu „Pirmā Ziemassvētku egle Rīgā 1510. gads”.

Šajā trešdienā, atceroties šo pirmo egli, tieši tur tika atklāta skulptūra – mākslas objekts „Egle”. Tās veidošanas iniciatore ir Rīgas dome, bet projektu finansēja Rietumu Bankas labdarības fonds. Rīdzinieku un pilsētas viesu klātbūtnē to svinīgi atklāja Rīgas vicemērs Andris Ameriks, kurš iededza gaismas arī blakus esošajā tradicionālajā Ziemassvētku eglē.

No bronzas darināto „Egli” nebaida mainīgi laika apstākļi un dažādi gadalaiki, no lietus to sargā autoru izlolots oriģināls lietussargs, un vakaros mirdzošā „Egle” priecēs pilsētniekus un tūristus visu gadu.

Rietumu Bankas labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna teica: „Ziemassvētkos mēs visi gaidām svētkus, brīnumu, īpaši izjūtam prieku un siltumu, ko sniedz mīlestība un rūpes citam par citu. Arī mūsu pilsēta ir daļa no šiem svētkiem, tā dāvā mums savu skaistumu, priecē ar neatkārtojamo atmosfēru un uzticību ‒ lai kā veidotos tava dzīve, pilsēta vienmēr paliek tev līdzās.

No visas sirds ceru, ka gan rīdzinieki, gan tūristi iemīlēs mūsu „Egli” un tā kļūs par vēl vienu Rīgas simbolu, tās vēstures pieminekli, palīdzēs sajust pilsētas senatnes auru un ienirt tās neatkārtojamajā atmosfērā.”

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply