Rietumu Bankas labdarības fonds turpina atbalstīt jaunos talantus

Rietumu Bankas labdarības fonds jau kopš dibināšanas brīža ir sniedzis atbalstu talantīgiem jauniešiem. Jau ceturto gadu fonds piešķir finansējumu klasiskās mūzikas talantu konkursam „Ineses Galantes talanti”. Jaunā un talantīgā Daugavpils akordeoniste Anastasija Zubova (18) – konkursa laureāte, tikko atgriezusies no meistarklases Itālijā un gatavojas jau nākamajam braucienam uz Valtidoni turpat Itālijā. Starp meistarklasēm, paspējusi vēl paciemoties dzimtajā Daugavpilī, Anastasija piekrita pastāstīt, kā tas ir – būt profesionālam mūziķim un attīstīt savu talantu.

Anastasijas muzikālais stāsts aizsākās jau bērnudārzā, kur jau no 4 gadu vecuma viņa piedalījās dziedāšans pulciņā. Anastasija savas muzikālās prasmes ir aizguvusi no ģimenes, jo tētis Oļegs ir pabeidzis mūzikas skolu akordeona spēlē un vectēvs Valērijs ir profesionāli spēlējis trombonu un nedaudz bajānu. Tas arī izskaidro, kāpēc Anastasija savu muzikālo ceļu ir uzsākusi tieši akordeona spēlē, piebilstot, ka tā spēlēšanu var arī mācīties visu mūžu, jo sarežģītais instruments neļauj atslābt. Papildus akordeonam, jaunā mūziķe prot spēlēt klavieres, kā arī pāris akordus uz ģitāras.

Mērķa sasniegšanai akordeons tiek spēlēts līdz pat 7-8 stundām dienā

Anastasija atzīst, ka viņas ikdiena paiet mēģinājumos un muzicēšanā, it īpaši pēdējos divos gados, kad pie jaunu prasmju apgūšanas tiek strādāts ļoti daudz. Viņa vairākkārt uzsver, ka ir izvirzīju savu mērķi un grib to sasniegt. Tāpēc pie tā arī tiek nopietni strādāts, jo vasaras brīvlaikā akordeons tiek spēlēts līdz pat 7-8 stundām dienā. Anastasija arī pasmīn, ka mēdz būt vairāk vai mazāk, taču nav dienas, ko nepavada muzicējot. Viennozīmīgi akordeons aizņem visu meitenes brīvo laiku un ir viņas dzīves prioritāte, taču pēc mēģinājumiem, Anastasija mīl savu laiku pavadīt kopā ar ģimeni un draugiem, lasot grāmatas, klausoties mūziku, tomēr muzicēšana ir liela prioritāte viņas dzīvē.

Savu muzikālo dzīvi Anastasija uzsāka Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā un uzskata, ka gan Daugavpilī, gan Latvijā ir augsts mūzikālās izglītības līmenis un ir iespējas apgūt visdažādākos mūzikas instumentus pie profesionāliem pedagogiem. Viņa arī uzsver, ka pārējais jau ir atkarīgs no paša motivācijas gūt panākumus, kā arī vecāku atbalsta šajā izvēlē.

Anastasija savas prasmes papildina arī dažādās meistarklasēs – šovasar visu jūliju viņa piedalījās meistarklasēs Itālijā un AFAM2017 nometnē, kuru organizē Pētera Čaikovska Itālijas konservatorija. 22.augustā Anastasija jau dosies turpināt attīstīt savu talantu uz Valtidones nometni, kur arī uzstāsies koncertos.

Akordeonistes radošo attīstību ietekmē viņas pedagogi Ņina Laškova un Anatolijs Petkevičs, kuri turpina ieguldīt savu laiku, zināšanas un mīlestību Anastasijas talanta izkopšanā. Konkurā „Naujene 2017” Itālijā, viņu pamanīja profesors Antonio Spakkarotella, kurš tagad mūziķei palīdz attīsties kā izpildītājai un iedvesmo uz turpmāko darbu.

Koncertēšana ir visa attīstības procesa pamata sastāvdaļa

Runājot par mūziķa profesiju, Anastasija uzsver, ka vislielākais apgrūtinājums ir finansējuma trūkums, jo piedaloties konkursos ir jāmaksā par piedalīšanos, ir jādomā par transportu, par dzīvesvietu, it īpaši, ja konkurss vai festivāls ir ārpus Latvijas vai arī citā pilsētā, arī intrumenta izmaksas nav mazas. Jauns un profesionāls akordeons jau vien maksājot ne mazāk par 7000-8000 euro. Zinot savu ārzemju kolēģu pieredzi, Anastasija uzsver, ka šī problēma nav tikai Latvijā, tā tas ir visā pasaulē.

Mūziķis bez koncertiem un kāpšanas uz skatuves nevar sevi pilnveidot, koncertēšana ir visa attīstības procesa pamata sastāvdaļa. Konkurence ir liela, un tikai attīstot savu skatuves pieredzi, mūziķis var kļūt labāks, drošāks un redzamāks par pārējiem. Tāda esot šī profesija, un tas Anastasijai tajā patīk visvairāk – spēlēt uz skatuves un dāvāt savas emocijas skatītājiem. Pirmajos koncertos lielākais traucēklis ir bijis uztraukums, taču ar šo šķērsli mūziķe jau ir iemācījusies tikt galā.

2017. gadu Anastasija uztver kā savu atspēriena punktu, jo visos konkursos, kuros ir piedalījusies, ir sasniegusi labus rezultātus. Lielākie panākumi ir 1. vieta konkursā “Ineses Galantes talanti”, GRAND PRIX Akordeonistu konkursā „Naujene 2017”, 2.vieta Akordeonistu un bajānistu konkursā Belgorodā, 3.vieta Akordeonistu konkursā Viļņā, un 1.vieta konkursā „Viva la Musica”. Anastasija uzsver, ka šo panākumu atslēga ir smags darbs un tiekšanās pēc mērķa. Ir skaidri jāzina, ko cilvēks grib sasniegt un, pats galvenais, lai cilvēkam patiktu tas, ko viņš dara.

Piedalīšanās konkursos – ne tikai talanta attīstīšana, bet arī iespēja iegūt finansiālu atbalstu

Anastasija arī uzskata, ka dalība konkursos ir iedevusi milzīgu iedvesmu strādāt un attīstīties tālāk, kā arī sniegusi finansiālo atspērienu. Piemēram, par pirmo vietu konkursā “Ineses Galantes talanti”, Anastasijai tika piešķirts finansējums no Rietumu Bankas labdarības fonda, kas palīdzēja viņai iegādāties savu akordeonu un sniedza iespēju aizbraukt uz meistarklasi Itālijā. Tieši tāpēc Anastasija vēlas iedrošināt arī visus pārējos jauniešus piedalīties konkursos un nebaidīties – ir publika jāiepazīstina ar sevi un savu talantu. Lai to sasniegtu, talantīgā akardeoniste motivē jauniešus vairāk strādāt, aizmirst par slinkumu un ticēt sev un saviem spēkiem. Jābūt mērķim, par kuru ir jācīnās, un ir jabūt gatavm tam, ka ne vienmēr viss ies tikai uz augšu. Ir jabūt gatavam kritienam un ir jābūt veselīgai spītībai celties kajās pēc neveiksmes.

Pēc 5 gadiem Anastasija ir pārliecināta, ka turpinās savu muzikālo izglītību un mācīsies akadēmijā. Kā arī tuvākajā laikā Anastasijas plānos ietilpst gatavot jaunu, nopietnu programmu nākamajam „Pasaules kausam” un konkursam Kastelfidardā „PIF Caselfidardo 2018”. Šie divi konkursi ir paši grūtākie akordeona pasaulē. Anastasija zina, ka tā ir liela atbildība, taču arī ļoti priecāsies tajos pārstāvēt Latviju.

Muzikālajā izaugsmē svarīgu lomu spēlē gan uzņēmumu un organizāciju iesaiste, gan pašu jauniešu neatlaidība

Rietumu Bankas labdarības fonda vadītāja Inga Šīna papildina: “Tādi talantīgi jaunieši kā Anastasija pierāda, ka latvieši klasiskās mūzikas jomā var sasniegt augstus un kvalitatīvus rezultātus pasaules mērogā. Es pat nebaidos teikt, ka latviešiem ir izteikts muzikālo talantu gēns. Profesionāļu līmenī ir daudz personību, kas jau nesuši Latvijas vārdu pasaulē, tāpēc ir svarīgi dot iespēju mērķtiecīgiem Latvijas jauniešiem gūt atbalstu talanta attīstīšanai visaugstākajā līmenī. Šeit svarīga ir mecenātu vai sponsoru aktivitāte. Tāpēc vēlētos vērst uzmanību, pirmkārt, uzņēmumu un organizāciju virzienā, ka arī šāda veida atbalsta sniegšana ir iespējama un ieguldījums ilgtermiņā var palīdzēt radīt jaunu pasaules līmeņa zvaigzni; otrkārt, pašu jauno talantu virzienā, iesakot arī pašiem interesēties par atbalsta iespējām fondos, uzņēmumos vai pie mecenātiem. Tas nozīmē sūtīt pieteikumus, iepazīstināt ar sevi. Tā arī ir iespēja piesaistīt finansējumu prasmju pilnveidošanai. Galvenais ir būt aktīvam un par savu mērķi nebaidīties cīnīties!”

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply