Inga Šīna – par labdarības tagadni un nākotni

Žurnāla “Ļubļu Life” 2021. gada pēdējā numurā tika publicēta intervija ar Rietumu Bankas dibināta labdarības fonda “Nākotnes Atbalsta fonds” vadītāju Ingu Šīnu.

Intervijā Inga Šīna pastāstīja, kā pirms 20 gadiem fonds bija sācis savu darbu, kādas tradīcijas un principi ir izveidojušies šajā laikā; atcerējās dažus no spilgtākajiem realizētajiem projektiem, kā arī dalījās ar savu redzējumu par labdarības nākotni.

“Pirms gandrīz 20 gadiem, kad fonds tikai uzsāka savu darbu, mums bija divi noteikumi. Pirmkārt, vēlējāmies, lai pozitīvas pārmaiņas, kas notiek apkārt, notiktu ātrāk. Otrkārt, palīdzību sniedzam tur, kur valsts vēl nav tikusi klāt. Tad arī ir izveidojušies mūsu aktivitātes galvenie virzieni: medicīna (ar bērnu medicīnas prioritāti), sociālie projekti, vēsturiskā vide, izglītība, kultūra, sports (izņemot profesionālu sportu),” atceras Inga Šīna.

No 2020. gada Rietumu Bankas labdarības fonda nosaukums ir “Nākotnes Atbalsta fonds”.

„Patiesībā mēs vienmēr esam centušies atbalstīt projektus, kas ir vērsti uz nākotni,” stāsta Inga Šīna, “teiksim, pirms 20 gadiem mēs pirmie Rīgā uzstādījām velostāvvietas, pirmie vērsām uzmanību uz medicīnas māsas profesijas nozīmīgumu veselības aprūpei un organizējām ikgadējo konkursu “Meklējam sirdsmāsiņu”. Daudzus gadus sadarbojāmies ar kino forumu “Arsenāls”, pateicoties kuram izdevās rast jauniešu interesi par intelektuālo autorkino.”

“Nākotnes Atbalsta fonds” ir privātais fonds, un, kā saka tā vadītāja, ļoti rezultatīvs. Fonds darbojas ar minimālo birokrātiju, un tā ir būtiska priekšrocība. Praksē tas nozīmē pieteikuma vienkāršību pieprasītājiem, lēmumu pieņemšanas un to realizācijas operativitāti.

“Mūsu palīdzība gandrīz vienmēr ir ilgtermiņa. Mēs cenšamies palīdzēt tiem, kam trūkst savu resursu, lai īstenotu labu un svarīgu ideju. Ne vienam cilvēkam – daudziem. Starp citu, daudzi šādi veiksmīgie projekti kļūst par ilggadīgiem, ka arī veicina citas pozitīvās pārmaiņas,” atzīmē Inga Šīna.

Piemēram, tikko fonds izveidoja Mežaparkā modernu rotaļu laukumu, parādījās citi pieteikumi no pašvaldībām uz līdzīgiem laukumiem. Kā arī pieteikumi uz strūklakām, parku lapenēm, pilsētas pulksteņiem. Tā parādījās Rietumu pulkstenis un strūklaka pie koncertzāles “Dzintari”, piemineklis “Rīdzinieki” Grīziņkalnā un daudz kas cits. Pēc ārējā apgaismojuma uzstādīšanas Svētā Pāvila baznīcai no apkārtējās teritorijas aizgāja narkomāni un margināli, bet pati ēka – arhitektūras piemineklis – kļuva par lokālo dominanti. Šobrīd baznīcā ir arī ērģeļmūzikas koncertzāle, kur notiek koncerti un lekcijas.

Nākotnes Atbalsta fonds tradicionāli atbalsta arī jaunus talantus. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir konkurss “Ineses Galantes talanti”. Pagājušajā gadā  fonds ne tikai atbalstīja konkursa norisi, bet arī piešķīra stipendijas studiju turpināšanai talantīgākajiem konkursa dalībniekiem, kuriem ir nepieciešams atbalsts.

Domājot par labdarības nākotni, Inga Šīna uzskata, ka, jo lielāka kļūs valsts loma sociālo jautājumu risināšanā, jo arvien vairāk labdarība virzīsies uz emocionālo labklājību un cilvēku attīstību. Ar sabiedrības materiālās labklājības pieaugumu palielināsies pašrealizācijas nozīme intelektuālajā un sabiedriskajā dzīvē.

“No savas pieredzes varu teikt, ka labdarība un attieksme pret to ir pašreizējā sabiedrības attīstības posma spogulis,” uzsver Inga Šīna.

Pilnu intervijas tekstu var izlasīt šeit (krievu valodā).