Ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu atklāta Ivana Aivazovska darbu izstāde

Muzejā „Rīgas Birža” atklāta izcilā mākslinieka Ivana Aivazovska darbu izstāde „Gaismas metafizika”.

Ekspozīcija veidota ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu.

Izstādē apskatāmi vairāki desmiti dažādu žanru darbu: marīnas, ainavas un vēsturiskas kompozīcijas. Tostarp – pirmoreiz Latvijā – gleznas no Odesas mākslas muzeja un Igaunijas muzejiem. Apmeklētāji varēs apskatīt arī Ivana Aivazovska darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekcijas.

Ekspozīcijā aplūkojami tādi slaveni gleznotāja darbi kā „Skats uz Vezuvu dienu pirms vulkāna izvirduma””(1885., Igaunijas Mākslas muzejs); „Puškins Melnās jūras krastā”(1897., Odesas mākslas muzejs); „Jūras ainava (Vakars)” (1855., LNMM); ainava „Migla uz jūras” (1884., LNMM), ko mākslinieks dāvāja Rīgai pēc 1886. gadā šeit notikušās personālizstādes, un citi.

Ekspozīciju papildina 19. gadsimta kuģu maketi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas.

Kā zināms, Ivans Aivazovskis (1817–1900), armēņu izcelsmes krievu gleznotājs, visā pasaulē ir slavens kā virtuozs jūras ainavu meistars, kuru apbrīnoja jau viņa laikabiedri. Mūsdienās pasaulē apskatāmas neskaitāmas autora darbu izstādes, tiek publicēti viņam veltīti albumi, bet viņa darbi kļūst par starptautisku izsoļu pieprasītākajām lotēm.

Muzeja „Rīgas Birža” mākslas zinātnieki stāsta, ka Aivazovska meistarība izpaužas tādu netveramu parādību kā ūdens un gaisma attēlošanā uz audekla, kas liecina par padziļinātu dabas parādību izpēti, fenomenālu redzes atmiņu un virtuozu glezniecības tehniku. Lai radītu gaismas klātbūtnes un ūdens dzidruma efektu, Aivazovskis izstrādāja sarežģītu stiklojuma tehniku un īpašu krāsas uzklāšanas veidu. Saullēkti un saulrieti, saule zenītā, izkliedēts dienas apgaismojums vai mēness gaisma – šīs dažādās gaismas metamorfozes piepilda gleznotāja darbus ar izsmalcinātām krāsām un emocionālā noskaņojuma niansēm.

Gaisma, kas atstarojas jūrā vai mirgo cauri viļņiem, ir Aivazovska daiļradei raksturīga nianse, kas caurvij viņa gleznas. Šīs izstādes koncepcija ir veidota, vēloties parādīt dažādu mākslinieka daiļrades posmu darbus, kuros gaisma ir svarīgākais kompozīcijas elements; tādējādi visu ekspozīciju vieno kopīga gaismas variāciju tēma.

Izstāde muzejā „Rīgas Birža” ir apskatāma līdz 5. janvārim.

Papildu informāciju var atrast muzeja mājaslapā –
 lnmm.lv/lv/mmrb

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply